Socjologia obszarów wiejskich to szeroka dyscyplina, której znajomość jest przydatna dla każdego specjalisty pracującego na rzecz mieszkańców wsi. To także niezwykle interesująca dziedzina wiedzy, tworzona na podstawie badań terenowych, której nie da się uprawiać zza biurka. Szczególnie istotną kwestią dla socjologów są szybkie przemiany, jakim podlegają społeczności wiejskie. Ich dynamika powoduje, że konieczne jest ciągłe aktualizowanie wiedzy i weryfikowanie zastanych pojęć i teorii. W tym kontekście nieco niepokojący jest fakt, że nie dysponujemy żadną publikacją, która w przystępny sposób podsumowuje najistotniejsze dla rozwoju polskiej wsi zagadnienia społeczne. Ostatni podręcznik socjologii obszarów wiejskich został wydany 20 lat temu, jeszcze przed wielkimi przemianami wsi, które nastąpiły po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Fundacja Socjometr postanowiła wypełnić tę lukę poprzez internetowy kurs „Socjologia obszarów wiejskich”.

Nasz kurs jest wyjątkowy z kilku powodów:

  1. Kurs składa się z 12 wykładów. Dzięki tak rozbudowanemu programowi możliwe będzie omówienie większości istotnych zagadnień, które istotne są z perspektywy socjologicznej analizy współczesnych przemian wiejskiego życia.
  2. Materiał podzielony został na niewielkie części, które będą omawiane w czasie cotygodniowych webinarów. Każdy z nich będzie trwał 1,5 godziny i będzie okazją do interakcji z doświadczonymi badaczami społecznymi.
  3. Wykłady internetowe nie będą czytaniem tekstu ze slajdów. Prezentacje będą udostępnione uczestnikom do samodzielnego powtarzania materiału. W czasie spotkań nacisk położony zostanie zaś na jego wytłumaczenie i zainicjowanie dyskusji.
  4. Webinary będą nagrywane, a nagrania będą udostępnione uczestnikom w formie podcastów. Oznacza to, że będzie można odsłuchiwać je o każdej porze na dowolnym sprzęcie dysponującym dostępem do internetu.
  5. Kurs oferuje dostęp do najnowszej wiedzy naukowej w niezwykle przystępnej cenie. Dostęp do kursu wykupiony przez organizację umożliwi uczestnictwo aż 5 osób.

Wykłady odbywać się będą w środy o godzinie 10 w terminie od 28 lutego do 22 maja 2024 roku. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać poprzez formularz internetowy do 19 lutego 2024: https://forms.gle/kx8UeHKYvRVET3868.

Szczegółowy harmonogram kursu zawiera wszystkie terminy wykładów oraz krótki opis tematyki każdego z nich. Pobierz harmonogram: Program-kursu

Koszt udziału we wszystkich dwunastu wykładach to 1476 zł brutto. W przypadku wykupienia dostępu przez instytucję publiczną, organizację pozarządową bądź firmę, za tę cenę możliwe będzie zgłoszenie do 5 uczestników.

Uczestnicy kursu zainteresowani otrzymaniem certyfikatu jego ukończenia otrzymają do wykonania serię kreatywnych zadań domowych, które pozwolą zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.